W ramach projektu “Samorządne – wspieramy przywództwo kobiet” odbyły się warsztaty i spotkania z działaczkami w województwie opolskim i dolnośląskim. Wspólnie rozmawiałyśmy o specyfice pracy i działalności w mniejszych miastach i wsiach. Zebrałyśmy te doświadczenia i opracowałyśmy narzędzia do pracy w tym temacie.
Jeden raport z badań – “Obraz aktywistek lokalnych” (i jeden skrót dla osób niecierpliwych)
Nie zawsze to, co nam się wydaje, jest prawdą. Chcesz wiedzieć, czego rzeczywiście potrzebują działaczki lokalne? Co najbardziej blokuje je i demotywuje przy realizowaniu swoich inicjatyw? Gdzie najbardziej odczuwają nierówne traktowanie w swojej działalności? Czy widzą przykłady dyskryminacji?
Przeprowadziłyśmy badania ilościowe i jakościowe wśród działaczek wsi i małych miast województw opolskiego i dolnośląskiego, a wnioski z rozmów zostały zebrane w raporcie. Chcesz wspierać z głową? Przeczytaj pełny raport lub wersję skróconą.
Jedna poradniczka, czyli broszura, jak wesprzeć działaczki na rzecz społeczności lokalnej
Krótka broszura opracowana na podstawie naszych badań. Przygotowana tak, aby nie zniechęcić osób, które być może mają ostrożne podejście w temacie nierówności płci i nie zauważają problemu.
Broszura została wysłana do wszystkich urzędów gmin w województwie opolskim i dolnośląskim. Jest dostępna w wersji online.
Dwa video-explainery o wspieraniu działaczek
Krótkie materiały obrazujące “Poradniczkę”, czyli jak wesprzeć kobiety działające lokalnie opisane w 2 minuty. Do wykorzystania aby rozpocząć dyskusję lub gdy brakuje czasu. Dostępne na naszym kanale YouTube.
11 scenariuszy spotkań dla kobiet i dziewczyn, czyli “Kręgi”
Kręgi to regularne spotkania dla małej grupy, w bezpiecznej przestrzeni, bez krytyki, niechcianych rad, za to z otwartością na doświadczenia innych uczestniczek. To materiały przygotowane do samoorganizacji grup – bez potrzebnego doświadczenia czy “opieki” osoby z zewnątrz. Zbierz grupę koleżanek czy współpracowniczek, aby razem się wspierać i wzmacniać. Tematy scenariuszy:
- informacja zwrotna,
- hejt w internecie,
- wypalenie i perfekcjonizm,
- stres i odporność,
- wartości,
- budowanie zaplecza,
- widoczność i pewność siebie,
- radzenie sobie z krytyką,
- dbanie o granice,
- komunikacja – co tu nie działa?
23 ćwiczenia warsztatowe dla osób pracujących ze środowiskiem samorządowym, czyli Nowy Stół
Zbiór ćwiczeń, które osoby trenerskie mogą włączyć do prowadzonych przez siebie warsztatów dotyczących jakiegokolwiek tematu. Być może prowadzisz warsztaty z komunikacji dla lokalnego samorządu czy partycypacji społecznej dla młodzieży. To okazja do włączenia jednego z przygotowanych przez nas ćwiczeń, aby poruszyć temat, który dla lokalnych działaczek jest istotny.
Publikacja zawiera ćwiczenia różnej długości związane z poniższymi tematami:
- Co zrobić, żeby na co dzień potrzeby kobiet, ich głos i działania „nie ginęły”,
- Partnerstwo jako klucz,
- Jak sprawić, by kobiety aktywne były bardziej widoczne? (wyjście z zaplecza),
- Sposoby na seksizm/twarzyzm,
- Wzajemna pomoc i poczucie wspólnoty.
„Samorządne – wspieranie przywództwa kobiet” to projekt realizowany w partnerstwie z Europa Iuvenis.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.