Pobierz materiały do pracy z otoczeniem działaczek lokalnych!

Inicjatywy wzmacniające kobiety i dziewczyny najczęściej polegają na pracy z nimi zgodnie z zasadą “jeśli nie ma miejsca przy stole – przynieś krzesło!”. Zmiana nie jest jednak możliwa bez zaangażowania otoczenia i dlatego w projekcie “Samorządne” powstał pomysł “Nowego Stołu”, czyli materiałów warsztatowych skierowanych do osób pracujących ze środowiskiem samorządowym.

 

Publikacja “Nowy Stół” to zbiór ćwiczeń, które osoby trenerskie mogą włączyć do prowadzonych przez siebie warsztatów dotyczących jakiegokolwiek tematu. Być może prowadzisz warsztaty z komunikacji dla lokalnego samorządu czy partycypacji społecznej dla młodzieży. To okazja do włączenia jednego z przygotowanych przez nas ćwiczeń, aby poruszyć temat, który dla lokalnych działaczek jest istotny.

Nie zawsze tematy są w oczywisty sposób powiązane z nierównością płci, ale z naszych badań wynika, że właśnie one mają znaczenie podczas pracy lokalnej wśród dziewczyn i kobiet. Publikacja podzielona jest na 5 części:

 

  • Co zrobić, żeby na co dzień potrzeby kobiet, ich głos i działania „nie ginęły”,
  • Partnerstwo jako klucz,
  • Jak sprawić, by kobiety aktywne były bardziej widoczne? (wyjście z zaplecza),
  • Sposoby na seksizm/twarzyzm,
  • Wzajemna pomoc i poczucie wspólnoty.

 

Każda część zawiera kilka ćwiczeń o różnym czasie trwania i odpowiadających na inne potrzeby – niektóre sprawdzą się jako energizery, inne wymagają przemyślenia na spokojnie danego tematu. To od osoby trenerskiej zależy, które z ćwiczeń wykorzysta do swojego programu, aby mimo innej tematyki warsztatów poruszyć również temat nierówności między płciami przy pracy w społeczności lokalnej.

 

Spis treści „Nowego Stołu”

Publikacja zawiera również wskazówki, aby poczuć się pewniej w temacie, w którym niekoniecznie jest się specjalistą/ką. Jak uważnie dobrać ćwiczenie do grupy? Które będzie odpowiednie dla młodzieży, a które dla urzędników/czek? Na co warto zwracać uwagę i kiedy warto zareagować?

Wierząc w rolę “pracy u podstaw” zachęcamy trenerki i trenerów pracujących ze środowiskiem samorządowym do korzystania z naszego pakietu ćwiczeń.

 

„Samorządne – wspieranie przywództwa kobiet” to projekt realizowany w partnerstwie z Europa Iuvenis.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.