Scenariusze Kręgów dla lokalnych liderek

Czym są Kręgi?

Kręgi to regularne spotkania dla małej grupy, w bezpiecznej przestrzeni, bez krytyki, niechcianych rad, za to z otwartością na doświadczenia innych uczestniczek. Ich niezwykle ważną częścią jest wzajemne poznawanie się, budowanie relacji, bo to właśnie tworzy atmosferę wsparcia, pomaga uczyć się nam wspólnie i uczyć się o sobie nawzajem. Nie ma znaczenia, czy działacie ze sobą od lat, czy pracujecie razem od niedawna.

Dlaczego warto?
Treści które przygotowałyśmy, zostały opracowane przez doświadczone trenerki. To ćwiczenia, które same wykorzystują na swoich warsztatach lub które zostały przygotowane specjalnie do tej publikacji. To bezpłatny podręcznik wypełniony po brzegi merytorycznie i praktycznie. Oferujemy dostęp do odpowiednio wybranej i sprofilowanej treści i wiedzy, która często jest dostępna odpłatnie lub wymaga doświadczonej trenerki do przeprowadzenia spotkań. Tu przygotowane scenariusze nie wymagają żadnych środków pieniężnych z Waszej strony, aby się rozwijać. Tematy zostały przygotowane tak, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby kobiet działających w swoich lokalnych społecznościach. Spotkajcie się w swoim gronie, wspierajcie i rozwijajcie nawzajem – w końcu nikt nie zna tak dobrze realiów działalności lokalnej tak jak Wy.

 

Przygotowałyśmy dla Was krótki materiał wideo z wyjaśnieniem, o co w tych Kręgach dla działaczek chodzi. Możecie wykorzystać go zachęcając koleżanki czy współpracowniczki do spotkania się.

 
Co znajdę w publikacji?

W pierwszej części wprowadzimy Cię do tematu – wyjaśnimy jak przebiega spotkanie kręgów, jak możesz je przygotować, co warto zrobić. To wskazówki skierowane do osób, które nie mają żadnego doświadczenia w prowadzeniu i organizacji spotkań czy warsztatów. Starałyśmy się opisać cały proces jak najbardziej wyczerpująco, krok po kroku.

Druga część to scenariusze – tematy spotkań z wyjaśnieniami jak je przeprowadzić – krok po kroku. Na początku każdego scenariusza pojawia się informacja, co będzie potrzebne w czasie spotkania, aby się przygotować, a na końcu – materiały do wydruku.

Jak z tego korzystać?

Koniecznie przeczytaj pierwszą część z wprowadzeniem. Wyjaśnia ona zasady panujące podczas Kręgów. Nie tylko sam przebieg, ale też jak reagować, na co zwracać uwagę i przede wszystkim – jak zadbać o atmosferę, która jest bardzo ważnym elementem tych spotkań.

Pierwsze spotkanie przebiega zgodnie z przygotowanym scenariuszem – zawsze zacznij od niego. Podczas niecałych dwóch godzin uczestniczki lepiej się poznają i budują zaufanie, poznają też podstawowe zasady. To fundament Kręgów. Gdy się zobaczycie będziecie wspólnie decydować o kolejnych tematach spotkań – wszystko to jest opisane we wprowadzeniu.

Być może kusi Cię zrezygnować z czytania wstępu, bo „wiadomo o co chodzi”, a bardzo chcesz przerobić wybrany przez siebie temat. W Kręgach ważne są relacje uczestniczek, dlatego zaczynamy od poznania siebie nawzajem i formuły Kręgów. Dzięki temu więcej wyniesiecie z ćwiczeń podczas kolejnych spotkań.

 
 
Jakie są tematy spotkań?

Na pierwszym spotkaniu ustalicie wspólnie, od czego zaczynacie. Przygotowałyśmy dla Was tematy:

  • informacja zwrotna,
  • hejt w internecie,
  • wypalenie i perfekcjonizm,
  • stres i odporność,
  • wartości,
  • budowanie zaplecza,
  • widoczność i pewność siebie,
  • radzenie sobie z krytyką,
  • dbanie o granice,
  • komunikacja – co tu nie działa?
Gdzie pobrać?

 

„Samorządne – wspieranie przywództwa kobiet” to projekt realizowany w partnerstwie z Europa Iuvenis.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.