trzy kobiety w maseczkach układają ręce w kształcie serca

Uziemienie. Jak zostać w domu i nie wyjść z siebie?

Od ponad 80 dni zmagamy się z restrykcjami związanymi z pandemią. Zamknięcie w domu, ograniczony kontakt z bliskimi, niepewność związana z przyszłością, lęk, obniżone poczucie bezpieczeństwa, wpływają negatywnie na nasze samopoczucie i myśli o sobie. Dlatego uruchomiłyśmy działania pomocowe pod hasłem Uziemienie. Jak zostać w domu i nie wyjść z siebie?

Konsultacje psychologiczne online

To indywidualne spotkania online z Kasią lub Anią, które są doświadczonymi psycholożkami. Jak skorzystać z bezpłatnej konsultacji? Napisz maila na adres rekrutacja@laboratoriumzmiany.org, a w treści podaj swój wiek i województwo, w którym mieszkasz. Razem z psycholożką umówicie wspólnie termin spotkania.

Lajwy tematyczne – pigułka wiedzy

Do tej pory odbyły się dwa lajwy poświęcone zmianom i stresowi. Karolina i Kasia rozbrajały oba zagadnienia na części pierwsze, pokazywały, jak można sobie radzić z nimi i jak przekuć je na swoją korzyść. Oba lajwy możecie zobaczyć tutaj:

Przed nami trzeci lajw z tematem przewodnim Ciało w koronie. Wspólnie z Meg, która w naszej fundacji pracuje z ciałpozytywnością, pozastanawiamy się, jak pandemia i zamknięcie w domu wpłynęła na postrzeganie naszego ciała? Czy doszło do metamorfoz, akceptacji lub jej braku. Porozmawiamy o tym, co zmiany związane z ciałem i jego (społeczną) ekspozycją mówią o naszych myślach. Serdecznie zapraszamy w najbliższy czwartek, 4 czerwca, o godz. 19.00 na naszego fanpage’a.

Wsparcie w przypadku przemocy domowej – infografika

Plan awaryjny – jak szukać pomocy, gdy doświadczamy przemocy domowej w trakcie epidemii?

Stan epidemii i jego konsekwencje dla naszej wolności osobistej nie mogą powodować, że osoby zagrożone przemocą domową zostaną pozostawione bez niezbędnego wsparcia. W odpowiedzi na ich potrzeby, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, działając we współpracy z ekspertkami Fundacji Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ, opracowało „Plan awaryjny”. Zawiera on informacje o możliwościach uzyskania pomocy w czasie pandemii dla wszystkich, którzy w czterech ścianach doświadczają przemocy.

Poniżej zamieszczamy linki do telefonów zaufania i aplikacji, z których możecie skorzystać. Można zadzwonić, napisać – chociażby po to, żeby zapytać się co zrobić w trudnej sytuacji. Nie zastanawiajcie się czy wypada, czy sprawa jest na tyle poważna, że już można dzwonić/ pisać.
„Pamiętaj, to nie Twoja wina i nie Ty, ale osoba stosująca przemoc powinna się wstydzić.”

Porady zawarte w naszej grafice znajdują się w formie opisu na stronie www.rpo.gov.pl/pl/content/plan-awaryjny-przemoc-domowa-pomoc-w-epidemii.

zdjęcie główne: Rusty Watson/Unsplash.com