kobieta w koszulce "Ładnemu we wszystkim ładnie"

Powrót do przeszłości

Rok 2019 pod znakiem Aktywnego Samo-rządu

Dokładnie w maju zeszłego roku, we współpracy z Fundacją Semper Avanti Opole, rozpoczęliśmy pierwsze działania w ramach projektu: Aktywny Samo-rząd – inkubator społeczeństwa obywatelskiego. Dzisiaj w obliczu wkroczenia w nowy etap projektu (śledźcie aktualności), wspominamy poprzedzające go miesiące przygotowań oraz ich efekty.

Rok intensywnej pracy z ludźmi pełnymi szczerej motywacji do działania i zmian. Prezentujemy najważniejsze wydarzenia:

Sierpień ’19 – Młodzi Liderzy

Ostatni tydzień sierpnia spędziliśmy wyjątkowo bo w towarzystwie najaktywniejszej młodzieży z naszego regionu – młodych (15-20 lat)  liderów i liderek lokalnych społeczności, rad oraz organizacji. W malowniczym otoczeniu Kotliny Kłodzkiej, szlifowaliśmy i pomagaliśmy im w zdobywaniu nowych umiejętności. Dzięki naszym trenerkom poznali m.in. komunikat odważny FUKOZ oraz rozwinęli kompetencje obywatelskie z zakresu prowadzenia dialogu społecznego. Opuścili sale szkoleniowe z wieloma przemyśleniami, pomysłami i obietnicami działań. My również naładowaliśmy swoje akumulatory z poczuciem satysfakcji, że właśnie z takimi i dla takich osób warto kreować lokalne społeczności!

Jak się okazuje, sierpniowy trening z liderami oraz liderkami opolskiej młodzieży był zaledwie zwiastunem dalszych zaplanowanych działań…

Październik ’19

W październiku do projektu przystąpiły społeczności szkolne z terenu całego województwa, zarówno ze szkół podstawowych jak i średnich. Na naszej mapie pojawiły się takie miejscowości jak: Opole, Krapkowice, Kędzierzyn-Koźle, Byczyna, Gorzów Śląski, Olszanka, Głuchołazy, Praszka, Brzeg czy Kluczbork.

Listopad ‘19

Na dobry początek mieliśmy przyjemność przeprowadzić szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek, pełniących rolę opiekunów i opiekunek samorządów uczniowskich oraz kół wolontariatu.

Spotkania realizowane były w 3 modułach tematycznych:

  1. SAMO-RZĄD CZYLI MŁODZI DECYDUJĄ! – Wpływ na podejmowanie decyzji i współpraca lokalna.
  2. LIDERZY AKTYWNOŚCI – Aktywność społeczna i działalność wolontariacka oraz związane z nią możliwości.
  3. TRENING ODWAGI W ŻYCIU SPOŁECZNYM – Świadomość wpływu wyrażania swojej opinii, komunikat asertywny, podejmowanie odważnych decyzji.

Nie mamy wątpliwości – młodzież jest w dobrych rękach. Dzięki szkoleniom nauczyciele i nauczycielki zyskali nowe narzędzia i metody wspierania młodzieżowych inicjatyw społeczno-obywatelskich.

Grudzień ’19

SAMO-RZĄD CZYLI MŁODZI DECYDUJĄ!

Na przełomie listopada i grudnia zrealizowaliśmy moduł pierwszy już bezpośrednio w szkołach, tym razem dla młodzieży. Działacze i działaczki z samorządów szkolnych, poznawali sposób na udaną współpracę lokalną, pracując grupowo nad tworzeniem od podstaw makiet miast. Swoją praktykę w podejmowaniu decyzji szlifowali  pod okiem nie tylko trenerek, ale jednocześnie koordynatorek rad młodzieżowych woj. opolskiego i dolnośląskiego.

ŁĄCZNIE 200 uczniów i uczennic zagościło w naszym obywatelskim laboratorium!

W 2020 roku ponownie w tak licznym gronie spotkaliśmy się podczas zajęć, tym razem poświęconym wolontariatowi i treningowi odwagi. Niestety epidemia koronawirusa zmusiła wszystkich do przesunięcia fizycznych zajęć w czasie. Na szczęście nasz zespół był na to przygotowany i lada dzień ruszamy z dalszymi działaniami, tym razem w Internecie.

Zachęcamy do śledzenia aktywności o projekcie i bieżących wydarzeniach Fundacji również na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/FLaboratoriumZmiany        

Projekt „Aktywny Samo-rząd – inkubator społeczeństwa obywatelskiego” współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020