Zachęcamy dziewczyny do „męskich” zawodów, czyli podsumowanie projektu

Ostatnie 2 lata spędziłyśmy z projektem „Join the Game”, w ramach którego skupiałyśmy się na tym, jak otoczenie może wspierać kobiety i dziewczyny w poruszaniu się po stereotypach związanych z karierą zawodową. Czy warsztat samochodowy to nie miejsce dla kobiet? Co możemy zmienić pracując z młodymi osobami? Czy warto wprowadzać małe zmiany, skoro nie zmienimy świata? Więcej o projekcie opowiadają przedstawicielki organizacji, które brały w nim udział:

 

W ramach projektu pracowałyśmy w międzynarodowym zespole. Poznawałyśmy perspektywę Polski, Hiszpanii, Chorwacji i Belgii. Wspólnie opracowałyśmy bazę pracy z grupami – przepis na bezpieczną przestrzeń. To lista rzeczy, o których warto pamiętać współtworząc przestrzeń do pracy – zarówno fizyczną jak i psychiczną. Od tego, czy można swobodnie napić się wody po możliwość wypowiedzenia się i wzajemny szacunek. Lista do znalezienia w materiale „Podstawowa wersja gry” i jako osobny plik „safe space checklist”.

Nasz międzynarodowy zespół podczas pracy nad warunkami tworzenia przestrzeni, w której można czuć się swobodnie (Bruksela, 2022)
Wersja robocza „przepisu na bezpieczną przestrzeń” – materiału dla osób pracujących z młodzieżą.

 

Od bezpiecznej przestrzeni przeszłyśmy do tworzenia gry metodą design thinking. Zdefiniowałyśmy problem i stworzyłyśmy personę naszej graczki. Z czym się mierzy? Do czego aspiruje? Dla niej powstała nasza gra. W jej życiu brakuje kobiecych wzorców – takich kobiet, które wykonują niestereotypowe zawody i osiągają w tym sukces. Dzięki zetknięciu z historiami kobiet w „męskiej” branży, może zobaczyć dla siebie inne możliwości kariery zawodowej. Być może lepiej płatne lub po prostu – odpowiadające jej zainteresowaniom i predyspozycjom.

Trzeci dzień pracy nad stworzeniem gry miejskiej (Opole, 2022)

 

„Włącz się do gry” to gra miejska. To znaczy, że wykorzystujemy do gry przestrzeń. Klasę, szkołę, bibliotekę, podwórko… W tej przestrzeni rozmieszczamy pytania dotyczące współczesnych kobiet wykonujących „męskie” zawody i odnoszących w tym sukces. W podstawowej wersji wystarczy wydrukować gotowe pytania, przygotować mapę ukrytych zagadek i można zacząć grę.

Podstawowa wersja gry to gotowe pytania do wydrukowania i schowania w przestrzeni.

Zbierałyśmy też informacje zwrotne i testowałyśmy grę w różnych krajach, różnych warunkach i za każdym razem nieco ją modyfikując. Dzięki temu powstał też poradnik ze wskazówkami do korzystania z gry. Zebrałyśmy i usystematyzowałyśmy nasze doświadczenia i otrzymaną informację zwrotną. Jakie problemy można napotkać i jak sobie z nimi radzić? Grupa nie jest zaangażowana? Pada deszcz? Starałyśmy się podzielić przydatną wiedzą, którą udało się zebrać w ramach testowania.

Meg podczas pracy nad podręcznikiem i wskazówkami – dodatkowymi materiałami do gry, które pomogą przeprowadzić grę każdej osobie (Rijeka, 2023)
Pracowniczki projektu „Join the Game” (Rijeka, 2023)

 

Zarówno gra jak i wskazówki są dostępne w zakładce „do pobrania”.

 

Zależało nam na pokazywaniu dziewczynom wzorów do naśladowania – kobiet w „męskiej” branży. Dlatego powstała też baza materiałów audiowizualnych – wywiadów z dziewczynami oraz przedstawicielkami zawodów z Polski, Hiszpanii, Chorwacji i Belgii. Filmy są dostępne na naszym kanale YouTube. To ciekawe materiały, które mogą pomóc w rozpoczęciu rozmowy na temat tego, czy istnieje coś takiego jak „męski” zawód i co wpływa na dzieci i młodzież przy wyborze przyszłego zawodu.

W ramach tego projektu udało nam się dotrzeć do osób pracujących z młodzieżą w 4 krajach i przedstawić im grę i jej możliwości. Zachęciłyśmy do dyskusji i rozmów z młodzieżą na temat zawodów i stereotypów wokół nich. Poznałyśmy też wspaniałe kobiety, które mogą być wzorami do naśladowania. Nasze materiały przedstawiłyśmy w Brukseli przedstawicielom organizacji pracujących z młodzieżą na najwyższym szczeblu.

Pokazujemy efekty naszej pracy w Europejskim Komitecie Społeczno-Ekonomicznym (Bruksela, 2023)

 

Zorganizowałyśmy wydarzenie w Opolu, na którym gościłyśmy wspaniałe osoby, które chcą inspirować dziewczyny i pomóc im w rozwoju. Nagrana transmisja z wydarzenia jest dostępna na naszym kanale YouTube i na facebook’u. Dziękujemy za zainteresowanie projektem i chęć zmiany. Podczas panelu dotyczącego „męskich” zawodów wybrzmiało: „Pozwólmy dziewczynom popełniać błędy” i niech to będzie dla wszystkich osób z otoczenia dziewczyn pierwszym krokiem do wspierania ich.

„Męskie” zawody w spódnicy, nasze panelistki (Opole, 2024)

 

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Join the Game„, w którym pracowałyśmy nad zachęceniem dziewczyn do spróbowania swoich sił w zawodach uważanych za “męskie”, a przez to polepszeniem ich sytuacji na rynku pracy #JoinTheGame_EU

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+