Jak przenieść wprowadzanie zmiany do online? Seminarium „Online Education in Youthwork: the begining of adventure”

2020 stojący pod znakiem lockdownów był dla nas egzaminem naszej elastyczności. Zaplanowane w szkołach i z udziałem publiczności wszelkie warsztaty, gry miejskie, Spotkania z Superbabkami czy zbiórki musiały zmienić swoją formułę bez straty na jakości. Zależało nam, by nadal wprowadzać zmiany, dbać o relacje i zdrowie, a nie było to łatwe przy transferze do internetu. Udało nam się to z powodzeniem i z tym doświadczeniem Karolina oraz Meg pojechały do Jagniątkowa poprowadzić tygodniowe seminarium „Online Education in Youthwork: the begining of adventure”. 

Na zaproszenie Youth Support Centre dołączyłyśmy do projektu „Online Education in Youthwork”, gdzie zaplanowane są dwa międzynarodowe spotkania – jedno seminarium (już za nami) oraz jeden trening (wiosna przyszłego roku). Projekt finansowany z Programu Erasmus+ umożliwia pracownikom młodzieżowym z Polski, Północnej Macedonii, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji, Łotwy oraz Turcji współpracę i wspólną naukę.

Program zawierał (w duchu metody Design Thinking) tworzenie od podstaw zajęć online z uwzględnieniem potrzeb uczestników i celów osoby prowadzącej zajęcia. Nie zabrakło kreatywnego poszukiwania własnych celów edukacyjnych, budowania persony, szukania punktów wspólnych między grupą docelową, a sobą jako edukatorem_ką. Poruszyłyśmy tematy związane z bezpieczeństwem w sieci i dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami oraz mniejszymi szansami. Pod koniec seminarium pojawił się także element pracy z kamerą i nagrywania wideo. A wszystko to z pomocą dobrze nam znanych narzędzi online oraz w ramach edukacji nieformalnej. Kontynuacja tej przygody nastąpi w marcu przyszłego roku, już w Opolu. Bądźmy w kontakcie!