To był nasz wyczekany projekt. Długo szukałyśmy sposobu na jego sfinansowanie i sfinalizowanie, aż w końcu dzięki projektowi EDUKO udało się zrealizować nasze marzenie.
Projekt „Kulturka i Humorek” składał się z trzech działań: warsztatów dla dzieci i młodzieży prowadzonych metodą dramy stosowanej, podsumowania zajęć oraz szkolenia dla animatorów/rek i edukatorów/rek dotyczącego pracy z dramą. Działania prowadzone były w partnerstwie z Fundacją na Rzecz Zamku Książęcego w Niemodlinie 1313 oraz Szkołą Podstawową nr 1 w Niemodlinie.Wakacyjne warsztaty dla dzieci z Kulturką i Humorkiem odbywały się przy pięknej pogodzie w ogrodzie Zamku Książęcego w Niemodlinie i były dla nas wszystkich fantastyczną przygodą w świecie kultury i uczuć.
Cykl 4 warsztatów artystycznych skierowany był do dzieci w wieku 7-13 lat. Podczas warsztatów dzieci poznały postacie Humorka i Kulturki, które były przewodnikami po świecie kultury, sztuki i emocji. Zachęcały też dzieci do ekspresji i współdziałania oraz do trenowania umiejętności samodzielnej interpretacji i oceny wytworów kultury.
Każde zajęcia kończyła rozmowa o tym co się wydarzyło, dzielenie się swoimi wrażeniami oraz odczuciami i dzieci z dnia na dzień były w tym coraz lepsze.
Podczas warsztatów poruszaliśmy różne tematy i dziedziny sztuki.
Pierwszego dnia dzieci poznały Kulturkę i Humorka dzięki bajce dramowej, której byli bohaterami. Dzieci poznały krainę Humorka i ulice uczuć, jakie w niej są oraz dowiedziały się jak zachowują się stworki na tych ulicach.
Kolejnego dnia nasi bohaterowie zaprosili nas do świata dźwięków i muzyki. Podczas zajęć dzieci słuchały muzyki z różnych części świata, a następnie podczas improwizacji ruchowych, pokazywały uczucia jakie w nich wzbudzała. Potem był czas na rozmowy o tym, jakie uczucia i myśli pojawiały się podczas ćwiczenia. Zastanawialiśmy się, jaka muzyka nas smuci, jaka raduje, jaka złości.
W drugiej części zajęć dzieci z zaangażowaniem wykonywały własne instrumenty muzyczne z różnych materiałów. Na tych instrumentach również odgrywaliśmy improwizacje związane z uczuciami, a na koniec przemaszerowaliśmy przez nasze miasto w dźwiękowym korowodzie.
Czucie, różne konsystencje – moje stopy i ręce to było nasze trzecie całkowicie szalone i najbardziej radosne spotkanie. Podczas zajęć dzieci tworzyły prace z materiałów o różnych konsystencjach, zapachach, kolorach, fakturach głównie przy użyciu własnych dłoni i stóp, ale nie tylko. Większość dała się ponieść świetnej zabawie i wróciła do domu umorusana od czubka głowy po stopy. W efekcie tych zajęć powstało wiele ciekawych prac.
Podczas ostatnich warsztatów powstawały wielkogabarytowe twory potwory. Dzieci stworzyły humorzaste stwory ze świata Kulturki i Humorka. Niektóre z nich był naprawdę straszne, inne całkiem łagodne. Do tego działania wykorzystaliśmy duże kartony i surowce wtórne. Potem potwory bawiły się wspólnie odgrywając różne role.
Cykl wakacyjnych warsztatów dla dzieci zakończył się uroczystym podsumowaniem, na które zaproszone były wszystkie uczestniczące w projekcie dzieci, ich rodzice, nasi partnerzy oraz wszyscy chętni mieszkańcy Niemodlina i okolic. Podczas wernisażu prac stworzonych przez dzieci był również czas na słodki poczęstunek, zwiedzanie zamku i twórcze zadaniami dla osób odwiedzających wystawę. Chętni mogli wziąć udział w grze detektywistycznej, stworzonej przez niemodlińską młodzieżą, która również zaprosiliśmy do realizacji tego projektu. Grę realizowali młodzi ludzie, toteż toczyła się w zamkowych podziemiach, dzięki czemu miała niepowtarzalną atmosferę i budziła dużo emocji.
Na zakończenie projektu po wakacyjnej przerwie zorganizowaliśmy w Niemodlinie warsztaty dramy stosowanej dla edukatorów/rek i animatorów/rek. Podczas zajęć osoby uczestniczące poznały wybrane narzędzia i metody pracy dramą. Zostały także zapoznane z przykładami wykorzystania ich w pracy z dziećmi i młodzieżą dzięki doświadczaniu prowadzących je trenerek.
Projekt „Kulturka i Humorek” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu grantowego „Opolskie EDUKO 2017” przez Muzeum Śląska Opolskiego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego za co wszyscy bardzo dziękujemy.