krytyka

Blog: Dlaczego warto olać krytykę?

Mam prawo do zadbania o siebie. Mam też prawo do zaniedbania.
Mam prawo do dbania o siebie wtedy, kiedy tego potrzebuję, w taki sposób jaki JA uważam za najlepszy dla siebie.
Mam prawo do stawiania siebie na pierwszym miejscu.

Jak się czujesz kiedy słyszysz te słowa? Jakie myśli lub  uczucia się pojawiają? Może przychodzą Ci na myśl słowa zasłyszane od innych: „najpierw praca, potem odpoczynek”, „bez pracy nie ma kołaczy”, „jesteś leniwa”.
Czasami jest tak, że lęk przed krytyką powstrzymuje nas przed zrobieniem tego, na co mamy ochotę, czego naprawdę potrzebujemy. Sprawia, że robimy to, co inne osoby od nas oczekują , ignorując własne potrzeby. Mierzenie się z nierealnymi oczekiwaniami innych osób jest bardzo męczące. Zabiera energię, chęci do działania, do zmian.
Maria Król Fijewska, nieoceniona autorka „Stanowczo, łagodnie, bez lęku” pisze:  „Wiele osób boi się ocen – zarówno negatywnych jak i pozytywnych. Oceny dotyczące jakiegoś aspektu własnej osoby budzą silne emocje”. Krytyka boli, kiedy słysząc ją, czujemy się w jakiś sposób „nie w porządku”, coś powiedziałyśmy, pomyślałyśmy niezgodnie z oczekiwaniami, pragnieniami osoby krytykującej. Jednak krytyka to tylko czyjaś opinia. Nie fakt. Możemy się z nią zgodzić lub nie. Możemy na nią zareagować lub zignorować. „Lepiej jest osąd własnej osoby zostawić w swoich rękach, choć można oczywiście pragnąć zapoznać się z opinią innych”.
Krytyka to tylko czyjaś opinia, nie fakt.
Co zrobić gdy słyszysz negatywną ocenę od innych osób? Masz prawo ją olać.
A jeśli chcesz poćwiczyć, jak w asertywny sposób reagować na krytykę, po swojemu, to zapraszam do zestawu zadań z „Porcji na wytchnie i pewność siebie”:
1. Ustal, co pomoże Ci reagować na krytykę w zgodzie ze sobą.
2. Słyszysz krytykę? Oddziel fakty od opinii, by odpowiednio zareagować.
3. Naucz się tak odpowiadać na krytykę, aby nie podcinała Ci skrzydeł.
Zadania przygotowałam w taki sposób, że zrobienie jednego trwa 15 minut.
Karolina Pisz, trenerka umiejętności społecznych od 8 lat.