Jak zjeść słonia*? Po kawałku!

To powiedzenie dobrze pokazuje, jak będziemy pracować w projekcie “Samorządne”. Cel wybrałyśmy niesamowicie ambitny! Chcemy pomóc samorządnym – czyli liderkom i aktywistkom – które zmagają się z dyskryminacją w lokalnej polityce. Doładować im baterie. Uświadomić ich otoczenie. Doprowadzić do realnych zmian.

W sąsiedztwie polityki i samorządu pracujemy nie od dziś, więc wiemy, że łatwo nie będzie.
Ale my tego słonia zjemy. Kto jak nie my! Pomoże nam wiedza i dobre planowanie. Już zaczęłyśmy, a teraz czeka nas zapracowana wiosna!

Po pierwsze: zaczynamy od badań – bo nie ma co działać w ciemno.

Jak wygląda dyskryminacja ze względu na płeć na poziomie lokalnym? Czy tak samo, jak w zarządach wielkich korporacji czy w parlamencie. Opracowujemy wywiady, które przeprowadziłyśmy z lokalnymi działaczkami a na luty planujemy focusy.

Wnioski posłużą nam do opracowania poradniczki.

Tak nazywamy broszurę o zapobieganiu i reagowaniu na dyskryminację ze względu na płeć w lokalnych samorządach. Gdy będzie gotowa, wyślemy ją do każdej rady i forum młodzieżowego w województwie opolskim i dolnośląskim. Najpierw jednak trzeba ją przygotować!

Nie tylko papierem żyje świat, wiedzą podzielimy się także w krótkich animowanych filmach – video explainerach.

KRĘGI – laboratorium bezpiecznych przestrzeni

Potrzebne jest też laboratorium  tego, jak tworzyć bezpieczne, wzmacniające przestrzenie, łączące liderki – KRĘGI. W lutym rozpoczynamy pracę nad ich organizowaniem.
A wszystko to po to, żeby na jesień zebrać wszystkie doświadczenia i materiały w jedną kampanię. Docierającą gdzie trzeba i realnie zmieniającą pracę liderek w samorządach.

* Mamy też wegańską wersję tego powiedzonka ze słoniem: “Jak zjeść całe pole groszku? Po troszku!”

 

 

 „Samorządne – wspieranie przywództwa kobiet” – to projekt realizowany przez Fundację Laboratorium Zmiany w partnerstwie z Europa Iuvenis. 

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.