To powiedzenie dobrze pokazuje, jak będziemy pracować w projekcie “Samorządne”. Cel wybrałyśmy niesamowicie ambitny! Chcemy pomóc samorządnym – czyli liderkom i aktywistkom – które zmagają się z dyskryminacją w lokalnej polityce. Doładować im baterie. Uświadomić ich otoczenie. Doprowadzić do realnych zmian.
W sąsiedztwie polityki i samorządu pracujemy nie od dziś, więc wiemy, że łatwo nie będzie.
Ale my tego słonia zjemy. Kto jak nie my! Pomoże nam wiedza i dobre planowanie. Już zaczęłyśmy, a teraz czeka nas zapracowana wiosna!
Po pierwsze: zaczynamy od badań – bo nie ma co działać w ciemno.
Jak wygląda dyskryminacja ze względu na płeć na poziomie lokalnym? Czy tak samo, jak w zarządach wielkich korporacji czy w parlamencie. Opracowujemy wywiady, które przeprowadziłyśmy z lokalnymi działaczkami a na luty planujemy focusy.
Wnioski posłużą nam do opracowania poradniczki.
Tak nazywamy broszurę o zapobieganiu i reagowaniu na dyskryminację ze względu na płeć w lokalnych samorządach. Gdy będzie gotowa, wyślemy ją do każdej rady i forum młodzieżowego w województwie opolskim i dolnośląskim. Najpierw jednak trzeba ją przygotować!
Nie tylko papierem żyje świat, wiedzą podzielimy się także w krótkich animowanych filmach – video explainerach.
KRĘGI – laboratorium bezpiecznych przestrzeni
Potrzebne jest też laboratorium tego, jak tworzyć bezpieczne, wzmacniające przestrzenie, łączące liderki – KRĘGI. W lutym rozpoczynamy pracę nad ich organizowaniem.
A wszystko to po to, żeby na jesień zebrać wszystkie doświadczenia i materiały w jedną kampanię. Docierającą gdzie trzeba i realnie zmieniającą pracę liderek w samorządach.
* Mamy też wegańską wersję tego powiedzonka ze słoniem: “Jak zjeść całe pole groszku? Po troszku!”
„Samorządne – wspieranie przywództwa kobiet” – to projekt realizowany przez Fundację Laboratorium Zmiany w partnerstwie z Europa Iuvenis.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.