Kiedy kobiety są niewidzialne?

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego kolejki do damskich toalet są takie długie? Zauważyliście podział na „męskie” i „nie-męskie” zawody? Wyobrażacie sobie pana przedszkolana lub pana sekretarkę? A czy zauważyliście przeważającą ilość krawatów na ławach sejmowych oraz najważniejszych stanowiskach w kraju? I co te sytuacje mają wspólnego z badaniami społecznymi?

Okazuje się, że bardzo dużo. Każdy z wymienionych przykładów, ale też wiele innych, opiera się na nierówności płci. Nierówność płci to nie tylko różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn, ale przede wszystkim wykluczenie systemowe, czyli takie, które płynie z góry, które może wydawać się „normalne” i z którym nie ma jak walczyć. Większość z nas jest pewnie nieświadoma, że nierówności związane z płcią, spotykają nas na każdym kroku. Pomimo tego wciąż pozostają niewidzialne.

Niewidzialna_Logo
Autorka: Wiktoria Tracz

Dlaczego tak jest, dlaczego tak było i czy zawsze tak będzie?

Dzieje się tak, ponieważ brakuje badań społecznych czułych na kwestię płci. Kiedy brakuje badań, brakuje rekomendacji dla decydentów i decydentek. Kiedy brakuje rekomendacji, niektóre problemy pozostają niezauważalne, a pewne sytuacje nigdy nie zostaną zdefiniowane jako problem, bo… nikt o tym nie mówi. W konsekwencji, nic się nie zmienia i cierpią na tym wszyscy. 

Na przykład: czy wiedzieliście, że testy pasów bezpieczeństwa są wystandaryzowane pod męską sylwetkę? Albo że dawki leków przystosowane są pod męskie organizmy? Więcej o tych i innych sytuacjach można przeczytać w książce Caroline Criado Perez „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”, która stała się inspiracją do naszego projektu. 

Książka - inspiracja:

źródło: https://lubimyczytac.pl/

Dlaczego tak ważne są badania?

Przede wszystkim, dają nam wiedzę, co jest fundamentem skutecznej działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn. 

Pozwalają wykryć i zrozumieć nierówności, ich przyczyny i skutki. A to jest już duży krok w stronę ich rozwiązania i zapobiegania im.

Aby pomóc tej zmianie powstał projekt „Kiedy kobiety są niewidzialne?” we współpracy z Katedrą Nauk Socjologicznych Uniwersytetu Opolskiego.

Bez wiedzy nie ma zmiany

Projekt zakłada zatem informowanie mieszkanek i mieszkańców Opola na temat równych praw kobiet i mężczyzn. 

Skierowany jest także do osób pracujących w różnych branżach czy środowiska akademickiego. 

Ma zachęcać między innymi studentów i studentki – przyszłych badaczy i badaczki do tworzenia badań, czułych na kwestię płci, a przede wszystkim, promować ich wykorzystywanie wśród jak najszerszego grona osób. 

Ma uwrażliwić społeczeństwo, w szczególności lokalną społeczność na problemy związane z dyskryminacją ze względu na płeć.

Co nas czeka w projekcie:

  • Akcja świadomościowa na temat badań nad równością płci i braku dostatecznej reprezentacji kobiet w innych badaniach.
  • Zrealizowanie i publikacja spotu filmowego dot. równości i respektowania równych praw kobiet i mężczyzn.
  • Antykonferencja pod tytułem: „Niewidzialna? Komu i jak żyje się w mieście” realizowana w partnerstwie z Katedrą Nauk Socjologicznych Uniwersytetu Opolskiego, Kołem Naukowym Kwadratura i Radą Kobiet w Opolu.

Redakcja: Zuzanna Jarocka

Na czym polega antykonferencja:

Autorka: Ola Krok, 2020

Co powstało w ramach projektu?

Raport z dyskusji

Relacja i film dot. równości kobiet i mężczyzn

Aktualności

Autorka: Emilia Czyrny
Autorka: Natalia Szkudlarek

                                      Zadanie publiczne „Kiedy kobiety są niewidzialne?” finansowane ze środków Miasta Opole

 

 

 

Informacja dla wszystkich.