Na co dzień często jest u nas tak intensywnie, że nie udaje się relacjonować wszystkiego, co się dzieje. Ten wpis to podsumowanie największych wydarzeń, chociaż pomiędzy jak zawsze ukrywa się dużo pracy zakulisowej, rozmów i po prostu – pracy biurowej.
Styczeń
Karolina odchodzi z Fundacji, a w Zarządzie w nowych rolach pojawiają się Meg i Marta. Przed nami duże zmiany i miesiące reorganizacji.
Luty
Tłumy gromadzi nasze wydarzenie „Męskie zawody w spódnicy”, gdzie o w licznym i eksperckim gronie rozmawiałyśmy o inspirowaniu dziewczynek do pracy w „męskich” zawodach”. Spotkanie w OPO wieńczyło nasz kilkuletni projekt międzynarodowy “Join the Game”.
Marzec
Organizujemy “Śniadanie Obywatelskie”, na którym pojawia się wyjątkowa grupa kobiet, to one na „opolskim podwórku” zajmują się kształtowaniem rzeczywistości, dbaniem o rozwój, wprowadzaniem zmian czy budowaniem więzi społecznych.
W ramach opolskiej Gali Inicjatyw Społecznych odebrałyśmy podziękowania za zadanie publiczne „Niewidzialne kobiety…”, a nasza Meg za działalność liderską.
Kwiecień
„Education by Games” to nasza propozycja szkoleniowa dla osób pracujących z młodzieżą, które pragną włączyć elementy gier do swojej pracy. Tradycyjnie zapraszamy na nie osoby z zagranicy, tym razem przybyły do Opola osoby z Rumunii, Litwy, Słowacji, Bułgarii i Hiszpanii. Szkolenie poprowadziły Ola i Karolina.
W kwietniu miał premierę także “Nowy stół” – szalenie pomocna publikacja – bogaty zbiór ćwiczeń i narzędzi stworzony z myślą o osobach i organizacjach pozarządowych, które współpracują ze środowiskiem lokalnych samorządów, ale również są przydatne dla pracowników młodzieżowych, urzędów czy aktywistek społecznych. Tym samym dobiega końca projekt “Samorządne – Wspieranie przywództwa kobiet”.
W kwietniu jesteśmy w Oslo na wizycie studyjnej o przeciwdziałaniu dyskryminacji.
Maj
“How to support youth leaders?” to szkolenie, które przeprowadziłyśmy dla międzynarodowej ekipy osób pracującej z młodzieżą. Do Opola zaprosiłyśmy osoby uczestniczące z: Polski, Rumunii, Włoch , Ukrainy, Gruzji, które pod czujnym okiem Meg i Alicji pracowały nad technikami wspierania młodych liderów i liderek.
Czerwiec
Przechodzimy przez wymagającą kontrolę w jednym z naszych projektów. Namawiamy Alicję do startowania w naborze członkiń Rady Kobiet drugiej kadencji. Natalia wyjeżdża na rok do Chorwacji.
Lipiec
Nasze gry są prezentowane na międzynarodowym sieciowaniu dla osób trenerskich w programie Erasmus+ „Bridges for Trainers 2024”, patronujemy młodzieżowej inicjatywie “Noc Kupały” w Gogolinie, a Alicja jedzie do Rzymu na spotkanie partnerów międzynarodowego projektu „Zoom Out”.
Sierpień
Wyjazdowe 9. urodziny Fundacji, ładujemy baterie, marzymy, rozmawiamy o przyszłości. Chociaż nie udało się spotkać pełnym składem, to na pocieszenie towarzyszył nam Orion.
W ramach projektu „Samorządne II” Meg intensywnie sieciuje – spotyka się z lokalnymi działaczkami i przedstawicielami władz w województwie opolskim. Część tych osób będzie kontynuowało z nami działania projektowe – kręgi, antykonferencje i mikroinicjatywy.
Wrzesień
Nasz udział w sieciowaniu SPLOTu oraz w Kongresie Kobiet – oba bardzo udane wyjazdy. Kupujemy także upragnioną niszczarkę. Potwierdzono nam zniszczenie weksli w jednym z projektów, co w pozarządowym świecie jest powodem do świętowania – to oficjalne zakończenie i potwierdzenie rozliczenia projektu.
Dzięki spotkaniom sieciującym powstały pierwsze lokalne grupy w projekcie „Samorządne II” – Strzelce Opolskie, Tułowice i Łąka Prudnicka. Z opolskimi działaczkami będziemy pracować nadal w przyszłym roku!
Październik
Meg kontynuuje podróże po regionie rozmawiając z lokalnymi liderkami, a Kasia prowadzi kręgi w powstałych już grupach. Rusza pierwszy raz we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Festiwal Dziewczyn. Trwają antykonferencje i warsztaty w szkołach dla osób uczniowskich oraz kadry pedagogicznej poświęcone prawom człowieka i równości płci (projekt Równoważnik II). Gościłyśmy też partnerów zagranicznych z projektu “ZoomOut” w Opolu i odwiedziliśmy szkołę w Biadaczu, która współpracuje z nami w tym projekcie.
„Odwiedziłyśmy” Natalię, która spędza rok w Chorwacji w ramach programu Erasmus+. Zostałyśmy zaproszone przez jej organizację do dołączenia do tygodniowego międzynarodowego treningu dotyczącego pisania wniosków w programie Erasmus+.
Listopad
Pochylamy się nad równością płci i dobrostanem psychicznym w pracy i życiu w ramach projektu “Równość i różnorodność w życiu i pracy” skupionego na działaniu w Opolu. Dzielimy się w nim wynikami badań nad równością w Opolu przeprowadzonymi przez Katedrę Socjologii Uniwersytetu Opolskiego i spotykamy się na antykonferencji z mieszkańcami i mieszkankami miasta. Dołączamy jako Fundacja do działań miasta Opole – dołączamy do zespołu roboczego poświęconego Europejskiej Karcie Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. To zespół Komisji Doraźnej ds. Równości i Różnorodności przy Radzie Miasta.
Grudzień
Do zespołu jako członkini dołącza Aleksandra Niewiejska, która od kilku miesięcy razem z Alicją działa w projekcie „ZoomOut”. Wytężamy umysły nad wnioskiem do konkursu PROO i planujemy wyjazd szkoleniowy do Chorwacji w styczniu. Oficjalnie zamykamy rok.