Podsumowanie roku

Na co dzień często jest u nas tak intensywnie, że nie udaje się relacjonować wszystkiego, co się dzieje. Ten wpis to podsumowanie największych wydarzeń, chociaż pomiędzy jak zawsze ukrywa się dużo pracy zakulisowej, rozmów i po prostu – pracy biurowej.

 

Styczeń

Karolina odchodzi z Fundacji, a w Zarządzie w nowych rolach pojawiają się Meg i Marta. Przed nami duże zmiany i miesiące reorganizacji.

Meg i Marta
Luty

Tłumy gromadzi nasze wydarzenie „Męskie zawody w spódnicy”, gdzie o w licznym i eksperckim gronie rozmawiałyśmy o inspirowaniu dziewczynek do pracy w „męskich” zawodach”. Spotkanie w OPO wieńczyło nasz kilkuletni projekt międzynarodowy “Join the Game”.

Patrycja Krause, Paulina Kirschke, Katarzyna Krzyżanowska
Marzec

Organizujemy “Śniadanie Obywatelskie”, na którym pojawia się wyjątkowa grupa kobiet, to one na „opolskim podwórku” zajmują się kształtowaniem rzeczywistości, dbaniem o rozwój, wprowadzaniem zmian czy budowaniem więzi społecznych.

Nasz zespół i opolskie działaczki na śniadaniu obywatelskim

W ramach opolskiej Gali Inicjatyw Społecznych odebrałyśmy podziękowania za zadanie publiczne „Niewidzialne kobiety…”, a nasza Meg za działalność liderską.

Natalia i Meg jako reprezentantki na gali
Kwiecień

„Education by Games” to nasza propozycja szkoleniowa dla osób pracujących z młodzieżą, które pragną włączyć elementy gier do swojej pracy. Tradycyjnie zapraszamy na nie osoby z zagranicy, tym razem przybyły do Opola osoby z  Rumunii,  Litwy,  Słowacji,  Bułgarii i  Hiszpanii. Szkolenie poprowadziły Ola  i Karolina.

Warsztaty z międzynarodową grupą

W kwietniu miał premierę także “Nowy stół” – szalenie pomocna publikacja – bogaty zbiór ćwiczeń i narzędzi stworzony z myślą o osobach i organizacjach pozarządowych, które współpracują ze środowiskiem lokalnych samorządów, ale również są przydatne dla pracowników młodzieżowych, urzędów czy aktywistek społecznych. Tym samym dobiega końca projekt “Samorządne – Wspieranie przywództwa kobiet”.

Publikacja dostępna w zakładce „do pobrania”

W kwietniu jesteśmy w Oslo na wizycie studyjnej o przeciwdziałaniu dyskryminacji.

Natalia reprezentowała nas w Oslo na wizycie studyjnej
Maj

“How to support youth leaders?” to szkolenie, które przeprowadziłyśmy dla międzynarodowej ekipy osób pracującej z młodzieżą. Do Opola zaprosiłyśmy osoby uczestniczące z: Polski, Rumunii, Włoch , Ukrainy, Gruzji, które pod czujnym okiem Meg i Alicji pracowały nad technikami wspierania młodych liderów i liderek.

Grupa międzynarodowa po szkoleniu w Opolu
Czerwiec

Przechodzimy przez wymagającą kontrolę w jednym z naszych projektów. Namawiamy Alicję do startowania w naborze członkiń Rady Kobiet drugiej kadencji. Natalia wyjeżdża na rok do Chorwacji.

Rada Kobiet w Opolu, a wśród nich Alicja
Lipiec

Nasze gry są prezentowane na międzynarodowym sieciowaniu dla osób trenerskich w programie Erasmus+  „Bridges for Trainers 2024”, patronujemy młodzieżowej inicjatywie “Noc Kupały” w Gogolinie, a Alicja jedzie do Rzymu na spotkanie partnerów międzynarodowego projektu „Zoom Out”.

Bridges for Trainers 2024, na którym reprezentowała nas Meg
Spotkanie partnerów projektu ZoomOut, który koordynuje Alicja
Sierpień

Wyjazdowe 9. urodziny Fundacji, ładujemy baterie, marzymy, rozmawiamy o przyszłości. Chociaż nie udało się spotkać pełnym składem, to na pocieszenie towarzyszył nam Orion.

Świętujemy kolejne urodziny Fundacji

W ramach projektu „Samorządne II” Meg intensywnie sieciuje – spotyka się z lokalnymi działaczkami i przedstawicielami władz w województwie opolskim. Część tych osób będzie kontynuowało z nami działania projektowe – kręgi, antykonferencje i mikroinicjatywy.

Meg podczas wizyty w Łące Prudnickiej z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich
Wrzesień

Nasz udział w sieciowaniu SPLOTu oraz w Kongresie Kobiet – oba bardzo udane wyjazdy. Kupujemy także upragnioną niszczarkę. Potwierdzono nam zniszczenie weksli w jednym z projektów, co w pozarządowym świecie jest powodem do świętowania – to oficjalne zakończenie i potwierdzenie rozliczenia projektu.

Podczas wydarzenia sieciującego Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT
Dolnośląski Kongres Kobiet, w którym uczestniczyła Meg
Świętujemy zakup niszczarki i informację o zniszczeniu weksla

Dzięki spotkaniom sieciującym powstały pierwsze lokalne grupy w projekcie „Samorządne II” – Strzelce Opolskie, Tułowice i Łąka Prudnicka. Z opolskimi działaczkami będziemy pracować nadal w przyszłym roku!

Grupa Łąka Prudnicka
Grupa Strzelce Opolskie
Grupa Tułowice
Październik

Meg kontynuuje podróże po regionie rozmawiając z lokalnymi liderkami, a Kasia prowadzi kręgi w powstałych już grupach. Rusza pierwszy raz we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Festiwal Dziewczyn. Trwają antykonferencje i warsztaty w szkołach dla osób uczniowskich oraz kadry pedagogicznej poświęcone prawom człowieka i równości płci (projekt Równoważnik II). Gościłyśmy też partnerów zagranicznych z projektu “ZoomOut” w Opolu i odwiedziliśmy szkołę w Biadaczu, która współpracuje z nami w tym projekcie.

Jedno ze spotkań Kręgów prowadzonych przez Kasię
Podczas Festiwalu Dziewczyn, który organizowałyśmy razem z Młodzieżową Radą Miasta Opole
Warsztaty dla grona pedagogicznego prowadzone przez Martę
Alicja prowadzi warsztaty z uczennicami i uczniami

„Odwiedziłyśmy” Natalię, która spędza rok w Chorwacji w ramach programu Erasmus+. Zostałyśmy zaproszone przez jej organizację do dołączenia do tygodniowego międzynarodowego treningu dotyczącego pisania wniosków w programie Erasmus+.

Trening międzynarodowy w Chorwacji

 

Listopad

Pochylamy się nad równością płci i dobrostanem psychicznym w pracy i życiu w ramach projektu “Równość i różnorodność w życiu i pracy” skupionego na działaniu w Opolu. Dzielimy się w nim wynikami badań nad równością w Opolu przeprowadzonymi przez Katedrę Socjologii Uniwersytetu Opolskiego i spotykamy się na antykonferencji z mieszkańcami i mieszkankami miasta. Dołączamy jako Fundacja do działań miasta Opole – dołączamy do zespołu roboczego poświęconego Europejskiej Karcie Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. To zespół Komisji Doraźnej ds. Równości i Różnorodności przy Radzie Miasta.

Antykonferencja „Dobrostan psychiczny”
Wspaniałe towarzystwo podczas II posiedzenia Komisji Doraźnej ds. Równości i Różnorodności Rady Miasta Opola
Kasia prowadzi Kręgi w Łące Prudnickiej
Grudzień

Do zespołu jako członkini dołącza Aleksandra Niewiejska, która od kilku miesięcy razem z Alicją działa w projekcie „ZoomOut”. Wytężamy umysły nad wnioskiem do konkursu PROO i planujemy wyjazd szkoleniowy do Chorwacji w styczniu. Oficjalnie zamykamy rok.

Kończymy rok!

 

Dziękujemy, że byłyście z nami!