Po co nam Rady Kobiet?

W Polsce powstaje coraz więcej rad kobiet. Podobnie jak rada młodzieżowa czy rada seniorów jej istnienie ma upowszechniać ideę samorządową wśród osób mieszkających w danej gminie czy mieście i pobudzać aktywność obywatelską. Ma zachęcić do zaangażowania się w działania samorządu, reprezentować mieszkanki i mieszkańców, a także dać szansę do spróbowania swoich sił przy podejmowaniu decyzji politycznych i monitorowaniu działań władz.

Jak powstają rady kobiet?

Dotychczasowa praktyka to powoływanie rad przez osobę pełniącą rolę wójta, burmistrza czy prezydenta. Pojawiają się głosy postulujące, aby to rada gminy czy miasta przejęła to zadanie. Dzięki temu łatwiej byłoby otrzymać wsparcie urzędu gminy czy budżet na działanie.

Czym zajmują się rady kobiet i dlaczego są potrzebne?

Pełni ona funkcje ekspercką, konsultacyjną, doradczą i inicjatywną. Rada Kobiet doradza władzom miasta czy gminy i realizuje własne małe inicjatywy. Może wnosić do dyskusji tematy czy problemy, które nie wybrzmiewają wystarczająco w polityce miasta, a są ważne i częściej widoczne z perspektywy mieszkanek. Mogą dotyczyć każdego tematu – od infrastruktury po zdrowie. Dzięki funkcjonowaniu jako apolityczne społeczne ciało doradcze mają większy wpływ na władze niż pojedynczy mieszkańcy i mieszkanki. Jako przykład Rada Kobiet w Opolu między innymi: organizowała darmowe porady prawne, przygotowała rekomendacje dla Miasta i brała udział w gremiach konsultacyjnych, współpracowała z Domem Pomocy Społecznej dla Kombatantów oraz organizowała darmowe wydarzenia takie jak spotkanie z Janiną Ochojską.

Czy w radzie kobiet się zarabia?

To zajęcie dodatkowe, dlatego działalność w Radzie Kobiet jest też okazją do sprawdzenia samej siebie w nowej roli. Zaangażowania się w takim stopniu, w jakim jest się w stanie, poznanie funkcjonowania Rady Miasta czy Gminy i być może – kandydowania w kolejnych wyborach samorządowych. Radne nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę, ale zwyczajowo mają niewielki budżet na realizację swoich inicjatyw.

Po co kandydować do rady kobiet?

Działalność w radach – kobiet, młodzieżowych czy seniorów – to też możliwość przebicia się w lokalnym środowisku i pokazania się w działaniu. Często słyszymy, że w małych miejscowościach i wsiach bywa trudniej o wygranie w wyborach samorządowych czy współpracę z samorządem, bo czasem te same osoby zajmują stanowiska „od zawsze” i nie są otwarte na zmiany. Dlatego zachęcamy do rozpoczęcia swojej drogi w radzie kobiet, aby małymi krokami zmieniać rzeczywistość w naszych małych ojczyznach.

 

Polecamy materiały, żeby dowiedzieć się więcej:

Rady Kobiet w Polsce – dobre praktyki i rekomendacje

Strona na facebook’u zrzeszająca Rady Kobiet w Polsce

Artykuł: Koniec pierwszej kadencji Rady Kobiet w Opolu. „Idealny świat to taki, w którym rada nie byłaby potrzebna”

 

Zdjęcie: Rada Kobiet w Opolu pierwszej kadencji, źródło: strona Rady Kobiet w Opolu