Nowy Stół, czyli praca z otoczeniem działaczek

Często mówi się kobietom działającym w miejscach, gdzie podejmuje się decyzje, że jeśli nie ma miejsca przy stole, powinny przynieść sobie krzesło. A dlaczego nie zmieniamy stołu, który został stworzony tak, że nie ma przy nim kobiet? Nie zmieniajmy kobiet, tylko ich otoczenie!

 

Te działanie kierujemy do osób i organizacji pracujących i wspierających środowisko lokalnych samorządów. Stworzyłyśmy materiały, porady i wskazówki, które osoby trenerskie zajmujące się animacją lokalną, konsultacjami społecznymi czy szkoleniami dla pracowników, mogą wykorzystać podczas swojej pracy z przedstawicielami środowisk samorządów lokalnych, radami młodzieżowymi czy mieszkańcami zaangażowanymi w działalność lokalną. Nasze narzędzia poruszają tematy szczególnie ważne dla działalności kobiet w samorządzie, natomiast nie są skierowane tylko do nich! To tematy, z których skorzystają wszystkie osoby zaangażowane w działalność lokalną – być może z inną perspektywą, niż ta, do której są przyzwyczajeni.

Na podstawie badań i doświadczenia trenerskiego wyodrębniłyśmy 5 tematów, do których przygotowałyśmy ćwiczenia do wykorzystania podczas warsztatów, spotkań, zajęć, szkoleń. To zbiór – od krótkich ćwiczeń, które można wykorzystać jako energizery, po godzinne ćwiczenia, które są połączone z dyskusją. Osoby trenerskie będą mogły wybrać ze zbioru te, które będą odpowiadać na ich potrzeby. Tematy to:

  • Co zrobić, żeby na co dzień potrzeby kobiet, głos kobiet i działania kobiet „nie ginęły”.
  • Partnerstwo jako klucz.
  • Jak sprawić, by działające kobiety były widoczne? (wyjście z zaplecza)?
  • Sposoby na seksizm/twarzyzm.
  • Wzajemna pomoc i poczucie wspólnoty.
Pomóż nam ulepszyć narzędzia!

Tematy nie są jasne? To nadal prototyp! Zanim oddamy materiały do użytku musimy upewnić się, że spełniają swoją funkcję. Pracujesz ze środowiskiem lokalnych samorządów? Weź udział w warsztatach, podczas których przetestujemy narzędzia i zbierzemy informację zwrotną. Czy uważasz, że trzeba wprowadzić jakieś zmiany? Czy masz pomysł, co powinnyśmy dodać? Czy masz pomysł, gdzie można wykorzystać ćwiczenia? Spotkajmy się i sprawdźmy to w praktyce. Dzięki przetestowaniu na sobie nowych narzędzi poznasz też w praktyce ćwiczenia, które możesz od razu zacząć wykorzystywać w swojej pracy.

Będziemy organizować krótkie warsztaty do końca 2023 roku. Masz grupę gotową na spotkanie? Daj znać, dostosujemy czas i datę. Jesteś indywidualną osobą? Odezwij się, umówimy się!

 

„Samorządne – wspieranie przywództwa kobiet” – to projekt realizowany przez Fundację Laboratorium Zmiany w partnerstwie z Europa Iuvenis.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.