Blog: Dlaczego warto przestać się nakręcać?

Co ludzie powiedzą?

Z czym Ci się kojarzy to pytanie? Z serialem BBC czy słowami które słyszałaś/eś w dzieciństwie?

Mi kojarzy się z nieśmiertelną anegdotą o studencie i patelni (uwielbiam ją opowiadać na warsztatach). Krótka wersja brzmi: Student chciał pożyczyć patelnię od sąsiada piętro niżej. Idąc po schodach myślał: “Pożyczę patelnię, zrobię sobie jajecznicę na śniadanie, powiem, że za chwilę oddam. Pewnie sąsiad się zdziwi, że jem śniadanie o 13:00. Powie, że studentom tylko balangi w głowie. Pomyśli, że nie oddam patelni, tylko zniszczę, albo sprzedam. Co za gość, w ogóle mnie nie zna, a już myśli o mnie jak najgorzej! Grzecznie się pytam, a on do mnie z pretensjami!” Puka do sąsiada, on otwiera a student krzyczy prosto z mostu:  – A wypchaj się tą swoją patelnią!

 

Katasrofizowanie

Wyobrażanie sobie, co może się wydarzyć, co ktoś o mnie może pomyśleć i koncentrowanie się wyłącznie na pesymistycznych, przesadzonych przewidywaniach można nazwać katastrofizowaniem (“Stanowczo, łagodnie, bez lęku” Maria Król- Fijewska”). W takim momencie “siedzę w swojej głowie”, jestem w kontakcie z katastrofą i własnym przerażeniem, zamiast z rzeczywistością. Katastrofizowanie, skupianie się na “co ludzie powiedzą” powoduje stres i bardzo przeszkadza w pełnym wyrażaniu siebie.

Ja wiem, że katastrofizowanie jest jednym z moich stresorów, czyli bodźcem, który wywołuje stres.

 

Ok, co dalej?

Jak sobie pomóc w trudnej sytuacji, gdy czuję, że właśnie przypominam studenta, który chce pożyczyć patelnię?

Maria Król Fijewska podpowiada, aby zastosować “technikę stopowania myśli”. Czyli po prostu, gdy tylko zacznę katasrofizować, krzyknąć głośno (ale w myślach) STOP!

A Katarzyna Krzyżanowska podpowiada, żeby zamienić niewspierające myśli, na takie, które dodają otuchy. Zamiast: “Sąsiad powie, że zniszczę patelnię”, pomyśleć “Zobaczę, jak sąsiad zareaguje na moją prośbę. Mam prawo poprosić, a on ma prawo odmówić”.

Jak rozpoznać stresory? Jak budować wspierające myśli? O tym w naszych zadaniach “Porcja na stres i porcja emocji”, które przygotowała Katarzyna Krzyżanowska. Są do kupienia w naszym sklepie.

 

Karolina Pisz

trenerka umiejętności społecznych