Kulturka i Humorek

Projekt ten składał się z trzech działań: warsztatów dla dzieci i młodzieży prowadzonych metodą dramy stosowanej, podsumowania zajęć oraz szkolenia dla animatorów i edukatorów dotyczącego pracy z dramą. Działania odbywały się na terenie Zamku Książęcego w Niemodlinie oraz w salce katechetycznej przy parafii WNMP w Niemodlinie.

I. Uczestnikami i uczestniczkami cyklu 4 warsztatów artystycznych były dzieci w wieku 7-13lat. Podczas warsztatów towarzyszyły im postacie Humorka i Kulturki, które były przewodnikami po świecie kultury, sztuki i emocji. Zachęcały też dzieci  do ekspresji i współdziałania oraz do trenowania umiejętności samodzielnej interpretacji i oceny wytworów kultury. Każde zajęcia kończyła rozmowa o tym co się wydarzyło, dzielenie się swoimi opiniami oraz emocjami i odczuciami, jakie towarzyszyły dzieciom podczas zajęć.

Warsztaty dotyczyły następujących tematów:

Kulturka i Humorek – opowieść na początek! Zajęcia integrujące i wprowadzające do świata uczuć i sztuki oparte na bajce dramowej, której bohaterami byli Kulturka i Humorek zachęcający dzieci do nazywania i wyrażania różnych emocji.

Dźwięki to nie tylko piosenki. Podczas zajęć dzieci słuchały muzyki z różnych części świata, a następnie podczas improwizacji ruchowych pokazywały uczucia jakie w nich wzbudzała. Następnie rozmawialiśmy o tym, jakie uczucia i myśli pojawiały się podczas ćwiczenia, jaka muzyka nas smuci, jaka raduje, jaka złości. W drugiej części zajęć dzieci wykonały samodzielnie instrumenty muzyczne z różnych materiałów. Na tych instrumentach również odgrywaliśmy improwizacje związane z uczuciami, a na koniec przemaszerowaliśmy przez miasto w dźwiękowym korowodzie.

Czucie, różne konsystencje – moje stopy i ręce. Podczas zajęć dzieci tworzyły prace z materiałów o różnych konsystencjach,  zapachach, kolorach, fakturach głównie przy użyciu własnych dłoni i stóp. Na podsumowaniu opowiadały o tym jakie uczucia pojawiały się podczas wykonywania zadań na poszczególnych stanowiskach, co było przyjemne, co nie, kiedy odczuwały spokój, kiedy radość, a kiedy się niepokoiły.

Wielkogabarytowe twory potwory. Podczas zajęć dzieci tworzyły humorzaste stwory ze świata Kulturki i Humorka. Do tego działania wykorzystywały duże kartony i surowce wtórne. Potem potwory bawiły się wspólnie odgrywając różne role.

W projekcie uczestniczyła również niemodlińska młodzieżą, która podczas podczas 5 godzinnych warsztatów stworzyła scenariusz gry detektywistycznej dla mieszkańców Niemodlina. Wydarzenie zostało zrealizowane na terenie Zamku  Książęcego w Niemodlinie podczas podsumowania cyklu warsztatów 2 lipca 2017 w zamkowych podziemiach.

II. Podsumowanie cyklu warsztatów składało się z wernisażu prac stworzonych przez dzieci i było połączone z twórczymi zadaniami dla osób odwiedzających wystawę.Chętne osoby mogły wziąć udział w grze detektywistycznej. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Niemodlina – młodzież i dzieci oraz ich najbliżsi i zaproszeni goście, w sumie ponad 60 osób.

III.  Warsztaty dramy stosowanej dla edukatorów i animatorów odbyły się 19 września 2017 roku. Podczas zajęć osoby uczestniczące poznały wybrane narzędzia i metody pracy dramą.  Zostali także zapoznani z przykładami wykorzystania ich w pracy z dziećmi i młodzieżą dzięki doświadczaniu prowadzących je trenerek.

Projekt został dofinansowany w ramach konkursu grantowego „Opolskie EDUKO 2017” przez Muzeum Śląska Opolskiego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.