Nie poTYkaj się

W październiku 2012 roku zrealizowaliśmy pierwszy, autorski, dramowy projekt profilaktyki antynarkotykowej! Działaniami objęliśmy uczniów Publicznego Gimnazjum w Dębskiej Kuźni. Głównym celem programu profilaktycznego Nie poTykaj się jest zwiększenie wśród uczniów świadomości na temat konsekwencji zażywania substancji psychoaktywnych oraz sposobów radzenia sobie z problemem uzależnienia. O innowacyjności projektu świadczy fakt wykorzystania w nim Interaktywnego Teatru i oraz technik Dramy Stosowanej. Zaangażowanie w proces teatralny i dramę stosowaną jest uznawane za jedno z najskuteczniejszych narzędzi zmiany postaw i zachowań.

Nie poTYkaj się składa się z 4 części:

  • Spektaklu – w którym gramy my aktorzy – trenerzy, opowiadając historię, która nie jest prawdziwa, ale mogłaby wydarzyć się w każdej szkole. Uczniowie poznają historię Klaudii i obserwują proces, w którym dziewczyna uzależniania się od marihuany. W spektaklu pokazujemy osoby z otoczenia Klaudii, które reagują na jej problem, ale robią to nieskutecznie, w związku z czym dziewczyna pozostaje bez pomocy.
  • Pracy z trenerem – po spektaklu, aktorzy – trenerzy pracują w 6 grupach z uczniami i wspólnie zastanawiają się nad innymi możliwymi zachowaniami bliskich Klaudii. Wypracowują skuteczne, dobre reakcje, które przyniosłyby pomoc i nie dopuściłyby do uzależnienia. Każda grupa pracuje nad jedną postacią. Następnie wydelegowane z grupy osoby odgrywają na scenie improwizacje z propozycjami pomocy i tym samym zmieniają zakończenie spektaklu.
  • Warsztatów asertywnej odmowy – w trakcie 45 minutowych zajęć uczniowie poznają techniki asertywnego odmawiania oraz otrzymują informacje na temat miejsc, do których można zgłosić się po profesjonalną pomoc w sytuacji problemu z narkotykami.
  • Lekcji wychowawczej – uczniowie biorą w niej udział już ze swoim nauczycielem. Otrzymują list od Klaudii, która dziękuje im za pomoc, omawiają refleksje po udziale w projekcie i wspólnie zastanawiają się nad odpowiedzią na list.

Projekt wpisuje się w nurt pozytywnej profilaktyki – pokazujemy przyczyny zjawiska, szukamy i wzmacniamy mocne strony oraz zasoby młodzieży, które pozwolą im stać się bardziej odpornymi na czynniki ryzyka.