Join the game

Sprawdź nasz przepis na bezpieczną przestrzeń!

Pomysł na check-listę wziął się z naszej potrzeby wspierania młodzieży w ich rozwoju. Z badań i naszego doświadczenia wiemy, że dzięki poczuciu bezpieczeństwa młodzi ludzie chętniej próbują swoich sił w nowych rzeczach, podejmują nowe wyzwania, mają lepsze warunki do zrozumienia nowych informacji, kreatywności – rozwoju swojego potencjału. Kiedy jest się w przestrzeni i atmosferze, które pozwalają na swobodę i autentyczność, nie trzeba już poświęcać energii na utrzymywanie uwagi wśród wielu bodźców czy na powstrzymywanie się od udziału w dyskusji, żeby przypadkiem nie zostać wyśmianym.

Przepis jest w trakcie udoskonalania- pobierz, sprawdź i podziel się, co Twoim zdaniem możemy poprawić, a co jest super!

Stworzyłyśmy projekt Join the game (Włącz się do gry), żeby wypracować narzędzia i metody pracy dla pracowników młodzieżowych. Chcemy zachęcić dziewczyny i młode kobiety do pracy w zawodach zmaskulinizowanych (czyli takich, które są uważane za stereotypowo wykonywane przez mężczyzn), a przez to – polepszyć ich sytuację na rynku pracy. Pracownicy młodzieżowi będą w czasie projektu brali udział w warsztatach, na których podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i wspólnie opracują narzędzia do pracy. Będzie je można wykorzystać za darmo (w 5 językach!). Jakie to będą narzędzia?
Szkielet gry miejskiej
Brzmi nieco tajemniczo. W ramach projektu chcemy stworzyć prostą strukturę gry, która będzie uniwersalna. Będzie można zmieniać jej elementy i formę, żeby nadawała się do naszych potrzeb i grupy docelowej. Sam szkielet będzie uwzględniał to, aby gra odpowiadała celowi naszego projektu, czyli zachęcała dziewczyny do spróbowania swoich sił w kierunkach uważanych za „męskie”.
Poradnik adaptacji gry
Nie trzeba być specjalistą od gier miejskich, żeby użyć ich w swojej pracy. W poradniku znajdą się informacje i wskazówki dla osób, które nigdy nie wykorzystywały tej metody. Pokażemy też, jak można ją zaadaptować współpracując z młodzieżą, czyli specjalistami w temacie. Poradnik będzie zawierał 4 gotowe gry, które zostaną stworzone w trakcie trwania projektu przez każdego z partnerów. Będzie je można wykorzystać od razu lub po adaptacji.
Poradnik – jak grać w grę?
Będzie to przewodnik po pracy z młodzieżą biorący pod uwagę zidentyfikowany przez nas problem. Wiemy, że dziewczyny i młode kobiety nie zawsze czują się pewne swoich możliwości. Muszą poczuć się bezpiecznie, żeby sprawdzić siebie w nowych sytuacjach. Poradnik będzie zawierał wskazówki grania w grę miejską z naciskiem na podejście i rozmowę z młodzieżą, rolę i zadania pracowników młodzieżowych i wyjaśnienia dotyczące bezpiecznej przestrzeni do gry.
Materiały audiowizualne
W krótkich filmikach stworzonych przez partnerów kobiety pracujące w „męskich” zawodach opowiedzą o swojej pracy, jej zaletach i wyzwaniach, z którymi się spotykają. Materiały mają przybliżyć postacie kobiet, które pomimo wątpliwości zdecydowały się na niestereotypową karierę zawodową.
Projekt  Join the game realizujemy wspólnie z Udruga PaRitter z Chorwacji, POUR LA SOLIDARITÉ z Belgii oraz UVic z Hiszpanii. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach prgramu Erasmus +.