zawieszone na sznurkach wypisane formularze ze zdjęciami

Efekty antykonferencji „Różni. Równi?” Skrócona relacja

Jaki jest feminizm w mediach, czym jest mowa równościowa i jak patrzeć szerzej? Te i inne tematy zajmowały uczestników i uczestniczki naszej ostatniej antykonferencji/ Otwartej Przestrzeni pn. „Różni. Równi?” z cyklu Kobiety w Dialogu. Poniżej skrót najważniejszych wniosków pokonferencyjnych. 

Zaczynając od oceny samej formuły antykonferencji, wiele osób, zetknęło się z nią po raz pierwszy, licząc jednocześnie, że nie ostatni. Pojawiły się głosy, że także konferencje naukowe powinny przyjąć formułę OST, dzięki czemu więcej zyskają wszyscy uczestnicy. Cieszą nas te opinie i widzimy w tym zaproszenie do tworzenia dalszych Otwartych Przestrzeni do rozmów o tematach ważnych i potrzebnych.

Podczas pierwszego etapu ustalono, że będą trwały rozmowy na poniższe tematy:

  1. Jak rozmawiac z bliskimi o dykryminacji i jak reagować na dyskryminację/ seksism z ich strony?
  2. Edukacji wolnej m.in. od sterotypów.
  3.  O czym decyduje płeć? Kiedy? Czy powinna?
  4.  Feminizm w mediach.
  5.  Mowa równościowa.
  6. Jak patrzeć szerzej?
  7.  Jak temat równouprawnienia wyciągnąć z bańki?
  8.  Czym jest równośc płci? Jak ją rozumiemy?



Pierwsze efekty antykonferencji już widzimy! Jednym z pomysłów jaki padł, to stworzenie grupy ludzi, którzy chcą siać idee równości i równouprawnienia w różnych sytuacjach edukacyjnych. Pierwsze spotkanie dla chętnych odbędzie się 15 stycznia 2019 o godz. 17.00. Miejsce oraz szczegółowe informacje zostaną podane wkrótce na fanpage Laboratorium.  Polecamy go polubić  oraz do dodać do obserwowanych, by żadna informacja o naszych wydarzeniach nie umknęła.

Wśród innych pomysłów pojawił się także poradnik o mowie równościowej, który ułatwiłby zwracanie się do osób trans i niebinarnych. Podczas wyciągania wniosków z prowadzonych rozmów ujawniła się potrzeba, by wprowadzić więcej treści równościowych do edukacji formalnej, w różnych formach. Nic także nie zastąpi szczerej rozmowy, zwłaszcza w sytuacjach rodzinnych (bardzo przydatny komunikat „ja”), ani chęci samego wysłuchania, bez potrzeby przekonywania do własnych racji.



 

Dziękujemy wszystkim za przybycie! Dziękujemy grupie Tęczowe Opole za obecność. Wsparacie w organizacji Otwartej Przestrzeni okazał nam Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Koło Naukowe Studentów Psychologii UO – dziękujemy!

Otwarta Przestrzeń „Kobiety w Dialogu” odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Fundacja Batorego.

Fotorelację przygotowała Hania Żyła.